Bardzo trudno znaleźć dobre wytłumaczenie dla coraz częstszych przypadków zachorowań na raka wśród ludzi i zwierząt. Komórki rakowe ma każdy żywy organizm. Problem choroby nowotworowej pojawia się dopiero wtedy, gdy komórki rakowe zostaną „aktywowane”. Istotnym obiektem badań naukowych stało się więc odkrycie czynników, które powodują, że komórki te zaczynają rządzić ciałem organizmu żywego i bezlitośnie się w nim rozpychać.
Nie na próżno mówi się, że jesteśmy tym co jemy. Chodzi o to , że istnieją pokarmy, które stanowią paliwo do rozwoju guzów nowotworowych, inne zaś niosą w sobie cenne związki antyrakowe. Niemiecki biolog Otto Heinrich Warburg zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie, że metabolizm guzów złośliwych jest w dużej mierze uzależniony od spożycia glukozy. Upraszczając – rak żywi się cukrem ! Organizmy żywe kiedy spożywają cukier lub białą mąkę ( produkty o wysokim indeksie glikemicznym ) do krwi uwalnia się duża ilość insuliny, która ma za zadanie wprowadzić glukozę do wnętrza komórek. Wydzielaniu temu towarzyszy również uwalnianie innego związku zwanego IGF ( insulino podobny czynnik wzrostu ), który stymuluje wzrost komórek. Cukier odżywia tkanki i sprawia, że szybciej rosną, Jest to idealna pożywka dla pragnących się szybko i intensywnie rozwinąć guzów nowotworowych. Ograniczenie w diecie produktów o wysokim indeksie glikemicznym ogranicza ryzyko wzrostu nowotworu. Wiadomo, że u diabetyków ( wysoki poziom cukru we krwi ) ryzyko zachorowania na nowotwory kształtuje się powyżej średniej.
Drugim ważnym czynnikiem przy diecie antyrakowej są kwasy tłuszczowe Omega-3. Jak wynika z badań w organizmach powinna być zachowana równowaga: kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 w stosunku 1 :1 ( kwasy tłuszczowe Omega -3 i 6 są kwasami podstawowymi, gdyż organizmy ssaków ich nie wytwarzają – pochodzą wyłącznie ze spożywanej żywności. Okazuje się, że w codziennej diecie równowaga ta może być zachwiana nawet do poziomu 1 : 40. Kwasy Omega-6 pomagają gromadzić tłuszcz w organizmie, prowadzą do utwardzania komórek, krzepnięcia krwi i rozwoju procesów zapalnych w reakcji na agresję z zewnątrz. Kwasy Omega-3 działają zupełnie inaczej : pomagają rozwijać układ nerwowy, uelastyczniają ściany komórek, zapobiegają zapaleniom, ograniczają wytwarzanie komórek tłuszczowych od początku życia. Źródła Omega -6 to między innymi: olej kukurydziany, słonecznikowy, mięso i produkty mleczne i jaja nieorganiczne spożywane w dużych ilościach. Źródła Omega-3 to warzywa zielone, siemię lniane, olej z siemienia, oleje z orzechów, ryby, mięso i produkty mleczne i jaja organiczne. Skąd różnica w oddziaływaniu na organizm pomiędzy produktami mięsnymi, mlecznymi ,jajami organicznymi i nieorganicznymi ? W czasach dużego popytu na produkty spożywcze i chęci maksymalizacji zysków hodowców i koncernów, zdrowie przegrywa ze sposobem żywienia zwierząt, dających nam te produkty. Krowy zamiast paść się na naturalnych pastwiskach dostają codziennie paszę złożoną z kukurydzy, soi i pszenicy, obfitujących w kwasy Omega-6 i pozbawionych prawie całkowicie kwasów Omega-3. Dieta kurcząt również opiera się na głównie na kukurydzy i zbożach przemysłowych, podobne jest żywienie kur niosek i trzody chlewnej.
Jedynym z rzadkich składników naszej diety, pochodzenia zwierzęcego, mogącym przeciwdziałać nowotworom, jest kwas tłuszczowy o nazwie CLA. Występuje on na ogół w serze lecz tylko wówczas, gdy pochodzi on od zwierząt karmionych trawą – naturalnie. Zmieniając diety krów, kóz, owiec , świń, drobiu co czyni się na naszych oczach wyeliminowaliśmy jedyny czynnik przeciwdziałający rakowi, którego te zwierzęta mogły nam dostarczać.