W jaki sposób oduczyć psy żebrania o jedzenie.
Uporczywe żebranie o jedzenie jest jednym z tych problemów behawioralnych, których rozwiązanie jest łatwe w teorii, ale trudniejsze do wykonania ze względu na pewne istotne reguły procesu uczenia się. Właściciele zwierząt mogą podjąć pewne kroki w celu wyeliminowania takiego zachowania. Musimy wiedzieć, ze zachowanie zwierząt ma konkretne przyczyny. Zwierzęta mają tendencję do powtarzania zachowań, za które dostają nagrodę, a nie powtarzają tych, za które nie są w jakiś sposób nagradzane. Informacje te są trudne do zrozumienia jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy , dlaczego zwierzę satysfakcjonują poszczególne zachowania, takie jak uporczywe szczekanie lub gonitwa za samochodami lub rowerem. Powinno być jednak jasne dla wszystkich, dlaczego żebranie o jedzenie satysfakcjonuje – zwykle prowadzi do otrzymania czegoś smacznego do jedzenia. Dlatego też instrukcje dla właściciela muszą być następujące „Gdy pies żebrze, przerywamy podawanie karmy „Najczęściej jest tak, że właściciel stara się ignorować żebranie i nie poddaje się, zwierzę staje się bardziej wytrwałe , zaczyna skomleć lub szczekać, albo nadal siedzi i patrzy tak długo, aż właściciel ulegnie. Bez względu na przyczynę większość ludzi w końcu poddaje się i daje psu coś do jedzenia. Pies uzyskał w ten sposób informację, że jeżeli jest wytrwały, to na pewno dostanie coś smakowitego. Widoczne są tutaj dwa ważne aspekty psychologii nauczania:

  • siła wzmacniania sporadycznego,
  • wybuch związany z wygaszeniem.

Wzmacnianie sporadyczne.
Wzmacnianie sporadyczne to jedna z najskuteczniejszych form wzmacniania. Jest skutecznym narzędziem w szkoleniu psów. Kiedy próbujemy nauczyć zwierzę nowego zachowania , najbardziej skuteczne jest nagradzanie go lub chwalenie za każdym razem, kiedy odpowiednio się zachowuje ( tzw. wzmacnianie ciągłe ). Gdy zwierzę nauczy się już odpowiedniego zachowania i chcemy by ono nie zanikło, należy rozpocząć nagradzane z przerwami. Po prostu trzeba działać jak automat do gry – pies nadal odpowiednio się zachowuje, ponieważ nigdy nie wie, kiedy zostanie nagrodzony. Dzięki tej metodzie dane zachowanie mocno się utrwala.

Wybuch związany z wygaszeniem.
Wybuch związany z wygaszeniem odnosi się do dalszych wysiłków , które zwierzę podejmuje aby uzyskać wzmocnienie otrzymywane poprzednio. Niepożądane zachowanie faktycznie nasila się przez pewien czas , zanim zwierzę ostatecznie przestaje próbować. Jest to właśnie zjawisko wybuchu związanego z wygaszeniem, które dla większości właścicieli zwierząt domowych jest tak trudne do zignorowania podczas prób wyeliminowania zachowania, które do tej pory było nagradzane.

Co robić?
W oparciu o powyższe informacje należy przede wszystkim doprowadzić do tego , aby pies nie przebywał w miejscu, gdzie może uporczywie żebrać, ponieważ może być wtedy trudno go zignorować. Najprostszym sposobem jest umieszczenie psa w innym pomieszczeniu lub klatce, jeśli jest do tego przyzwyczajony, zanim rodzina zasiądzie do posiłku. W niektórych przypadkach zwierzę musi przebywać w odosobnieniu również wtedy, gdy posiłki są przygotowywane . Miejsce to powinno znajdować się na tyle daleko, aby można było ignorować skomlenie psa. Jeżeli właściciel czuje się lepiej , gdy pies jest w tym czasie karmiony, to jest to dopuszczalne, pod warunkiem jednak, że pies przebywa daleko od miejsca , gdzie jedzą ludzie. Inne rozwiązanie to by przed swoim posiłkiem podać psu specjalną przekąskę, np. gotowaną kość lub zabawkę wypełnioną jedzeniem. Zwierzę zostaje wtedy nagrodzone za to, że jest z dala od jedzącej rodziny. Jest to wyjątkowo przydatne w przypadku psów, które nie znoszą dobrze pobytu w samotności lub klatce. Psy które są na diecie ograniczającej kalorie doradzamy by codziennie rano odmierzać ilość jedzenia na cały dzień. Można wtedy zużyć część dziennej dawki pokarmu na wypełnienie zabawki pożywieniem lub jako smakołyki szkoleniowe. W przypadku przekąsek i innych produktów spożywczych pojawiających się w godzinach innych niż pory posiłków zasady pozostają takie same – jeżeli właściciele chcą całkowicie wyeliminować niepożądane zachowanie, nigdy nie można łamać ustalonych reguł. Aby metoda odniosła skutek , wszyscy członkowie rodziny muszą działać wspólnie. Jeżeli w domu są małe dzieci, pies powinien być trzymany z dala od nich, kiedy jedzą, chyba że dorosły jest w stanie zapobiec karmieniu psa przez dzieci. Wszystkie osoby w domu muszą ignorować żebranie zwierzęcia. Tylko wtedy istnieje szansa na wyeliminowanie takiego zachowania. Niestety wynik zależy od tego, czy właściciele będą bardziej wytrwali niż ich psy.